19. lipca 2024 (piątek)
godz. 19.00

Koncert jubileuszowy 30/20

30 lat Sinfonietty Cracovii i 20 lat Festiwalu Muzyki Polskiej

Krystyna Moszumańska Nazar (1924-2008):
Musica per archi

Witold Lutosławski:
Paroles Tissées

***

Marcel Chyrzyński:
Ukiyo-e nr 6 [prawykonanie]

Benjamin Britten:
Serenada na tenor, róg i smyczki op. 31

 

Sinfonietta Cracovia
Wojciech Parchem, tenor
Ben Goldscheider, waltornia
Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrygentka

 

Współorganizator koncertu
Sinfonietta Cracovia

Wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie, koncertujący z repertuarem muzyki klasycznej i współczesnej w Europie, obu Amerykach i Azji w takich salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for Performing Arts w Pekinie, Salamanca Hall w Japonii, Cadogan Hall w Londynie a także w rodzimych NOSPR, NFM czy Filharmonii Narodowej.

Solista, kameralista, laureat wielu konkursów, pedagog, interpretator muzyki na instrumentach historycznych, komentator wydarzeń muzycznych i kulturalnych, kurator polskiej muzyki i kultury za granicą, promotor narodowych wątków w nawiązaniu do sztuki międzynarodowej.

Autor recitali komentowanych (lecture recitals), łączących muzykę ze słowem, wprowadzających pozamuzyczne konteksty utworów i historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy – do wcześniejszych projektów o Balladach i Romansach (inspirowanych 200 leciem polskiego romantyzmu i opartych na gatunku ballady fortepianowej) czy Jewish Mazurkas poświęconych mazurkom autorstwa polskich kompozytorów o żydowskich korzeniach, w 2023 roku dołączył recital z utworami Fryderyka Chopina i jego ucznia, Thomasa Tellefsena, obchodzącego 200. rocznicę urodzin.
Komentator telewizyjny i radiowiec, od wielu lat zapraszany do grona ekspertów komentujących m.in. przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina przez TVP Kultura, II Program Polskiego Radia oraz Polskie Radio Chopin, w którym prowadzi także cotygodniową autorską audycję Muzycy o Chopinie.
Juror krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. W 2022 r przewodniczył jury konkursu Młody Muzyk Roku organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i transmitowanego przez TVP 1 i TVP Kultura. W lutym 2023 roku uczestniczył w pracach jurorskich przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze.

Współzałożyciel i kurator dorocznego festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, odbywającego się przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. Pokłosiem festiwalu są dwie płyty WarszeMuzik. z utworami M. Wajnberga.
Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz nagrana ze skrzypaczką Agatą Szymczewską “Modern Soul”

Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagog w liceum muzycznym w ZPSM nr 1 w Warszawie. Regularnie prowadzi warsztaty i masterclass w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach czy na Tajwanie, także na fortepianach historycznych.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Mecenasi i Partnerzy

Koncert zorganizowany we współpracy z Cziffra Festival